Larssons Buss

Larssons Buss

Larssons Buss har varit verksamma sedan 1945 och transporterat passagerare till och från olika orter i Skaraborg sedan dess. Idag drivs företaget av Fredrik Larsson I samverkan med Bivab kör vi skolskjuts och taxitrafik i Trollhättan, Grästorp, Lidköping, Vara och Herrljunga.

Linjetrafik för Västtrafik
Vi kör linjetrafik för Västtrafik i Tvåstad och trestadsområdet.

Skolskjuts i flera kommuner
Vi kör skolskjuts för kommunen i ett tiotal kommuner. I samverkan med Bivab kör vi skolskjuts och taxitrafik i Trollhättan, Grästorp, Lidköping, Vara och Herrljunga.

Bussdepåer
Vi har bussdepåer på flera orter. Mitt i Främmestad (Nossebro) finns huvudkontoret. Även en större anläggning finns i Vara samt en i Herrljunga. Uppställningsplatser i Lidköping, Skara och Mariestad och Alingsås och Trollhättan.

Vi har resurser för alla sorters uppdrag
Vi kör även beställningstrafik inrikes och utrikes samt budbil och taxi. Idag har vi ca 60 bussar och 11 taxibilar som körs i olika kommuner runtom i Skaraborg/Sjuhärad samt Göteborgsregionen.

Kontaktuppgifter

Adress: Stationsvägen 1, tr Främmestad,
465 97, Nossebro 
Telefon: 0512-532 00
Hemsida:
 larssonsbuss.se