Bivab deltar i stor EU-satsning

Den 1 september 2026 startar Kompetensturen, ett tvåårigt kompetensutvecklingsprojekt som finansieras med drygt 11 miljoner kronor från Europeiska socialfonden. Satsningen omfattar omkring 410 medarbetare inom kollektivtrafiken i Västsverige och ska stärka kompetensen inom bland annat digitalisering, säkerhet, hållbart körsätt, kundbemötande och ledarskap.
Medfinansieras av Europeiska unionen

Kollektivtrafikbranschen befinner sig i snabb förändring. Digitalisering, elektrifiering, ökade hållbarhetskrav och förändrade resenärsbehov ställer nya krav på både medarbetare och arbetsgivare. Samtidigt har branschen under flera år haft utmaningar med att rekrytera och behålla rätt kompetens.

För att möta utvecklingen startar projektet Kompetensturen den 1 september 2026. Under de kommande två åren får cirka 410 medarbetare och ledare från sex trafikföretag möjlighet att utveckla sin kompetens inom områden som digitalisering, säkerhet, hållbart körsätt, konflikthantering, tillgänglighet, kundbemötande och ledarskap. Projektet finansieras av Europeiska socialfonden och drivs av Folkhögskoleförvaltningen i Västra Götalandsregionen.

Bivab deltar tillsammans med våra medlemmar Carlsteins Trafik, Leja Touring, Vårgårdabuss och Öckeröbussarna samt Käringötrafiken. Utbildningsinsatserna omfattar förare, arbetsledare och chefer i samtliga företag.

– Vi investerar i människorna som varje dag får kollektivtrafiken att fungera. Genom att stärka kompetensen hos våra medarbetare bygger vi en starkare, tryggare och mer hållbar kollektivtrafik för framtiden, säger Christer Pettersson, vd för Bivab.

Projektet har också ett tydligt fokus på jämställdhet och inkludering. Målsättningen är att stärka kunskapen kring tillgänglighet, diskrimineringsfrågor och bemötande av resenärer med olika behov, samtidigt som branschens attraktivitet för kvinnor ska öka.

En viktig del av satsningen är dessutom att utveckla en modell för långsiktig kompetensutveckling. Ambitionen är att mindre trafikföretag även framöver ska kunna samverka kring utbildning och kompetensförsörjning för att möta framtidens krav.